Markus Zusak

View previous topic View next topic Go down

Markus Zusak

Post by MoonGirl on Tue 23 Aug 2011 - 0:38

O piscu
Markus Zusak je australijski pisac koji je već kao veoma mlad privukao pažnju svojim romanima za decu i omladinu – The Underdog, Fighting Ruben Wolfe, Getting the Girl, a na velika vrata stupio u svet knjževnosti romanom I Am the Messenger, koji je 2006. dobio nagradu Printz. Od samih njegovih književnih početaka, prate ga atributi „inovativnog“ i „poetičnog“ pisca, dok je Kradljivica knjiga proglašena za „književni fenomen“.

Već to dovoljno govori o ovoj knjizi; uistinu, podvig je stvoriti delo koje će ispuniti toliko razlilčitih i teško spojivih kriterijuma: da bude knjiga ujedno bajka i dokument; humoristična i tragična; dirljiva i nepatetična; a pri tom još i vrhunski poetska. Ako bi se Zusakov način izražavanja uopšte mogao s nečim porediti, onda bi to možda bio Antoan de Sent-Egziperi sa svojom setnom, prelepom, jezgrovitom i uvek sadržajnom rečenicom. Kradljivica knjiga zasnovana je na jednoj od najvećih tragedija čovečanstva svih vremena – Drugom svetskom ratu, i stradanjima Jevreja u njemu. Budući da je ova tema već bezbroj puta, na bezbroj različitih načina opisivana, utoliko je posredi krupniji književni zalogaj, i utoliko je teže obraditi je na pravi i zaista „inovativan“ način. Međutim, piscu kao da se ova tema sama nametnula i kao da nije mogao da je izbegne:

„U detinjstvu sam se u rođenoj kući naslušao priča o Minhenu i Beču u doba rata, kad su moji roditelji bili deca. Dve majčine priče strahovito su me potresale. Prva je o bombardovanju Minhena i o tome kako je ’nebo gorelo’, kako se sve crvenelo. Druga je o nečemu drugome što je videla… Jednog dana se s glavne ulice majčine varoši začula strašna galama, i kad je ona potrčala da vidi šta je, ugledala je Jevreje koje su pešice sprovodili u Dahau. Na samom repu kolone bio je neki starac koji nije mogao da izdrži korak. Jedan odrasliji dečko video je to, utrčao u kuću i izneo mu parče hleba. Starac je pao na kolena, stao da ljubi dečaku stope i da mu zahvaljuje… Tad je to primetio stražar i prišao. Istrgao je starcu hleb iz ruka i išibao ga što ga je uzeo. Onda se izvikao na dečaka pa i njega ošinuo zato što je uopšte davao hleb. U istom trenu – neizmerna dobrota i neizmerna okrutnost, i ja u njemu vidim savršeno zaokruženu priču o tome kakvi ljudi jesu.

Prolazile su nam pred očima slike strojeva u kojima gordo stupaju dečaci, uzvici ’Hajl Hitler!’, bila nam je znana ta ideja da je u tome učestvovala ’čitava Nemačka’. Ali ipak je bilo nepomirljive dece, ljudi koji nisu hteli da se pridržavaju tih pravila, ljudi koji su u svojim domovima krili Jevreje i druge progonjene. Dakle, jeste postojala i ona druga strana nacističke Nemačke.

Ispva sam tu priču zamišljao kao malu knjigu – od stotinak strana. Ishod je bila Kradljivica knjiga. Dobra ili loša, ona je najbolje što sam znao da napišem, a mislim da nijedan pisac ne sme više od toga od sebe da očekuje i zahteva.“

Za svoje knjige dobio je brojne australijske književne nagrade. Živi u Sidneju, u Australiji.

O Kradljivici knjiga

„Briljantno i nesvakidašnje ambiciozno delo.”
Njujork tajms

„Izuzetno, lirsko, prelepo i gnevno...”
Sandi telegraf

EVO JEDNE MALE ČINJENICE:
Umrećete.

1939. Nacistička Nemačka. zemlja zadržava dah. Smrt nikada nije imala toliko posla. Devetogodišnja Lizel živi sa svojom starateljskom porodicom u Ulici Himel. Roditelje su joj odveli u koncentracioni logor. Lizel krade knjige. Ovo je njena priča i priča o stanovnicima njene ulice, kada su bombe počele da padaju.

JEDNA VAŽNA NAPOMENA:
Ovu priču pripoveda Smrt.

To je mala priča o:
devojčici
harmonikašu
nekim fanatičnim Nemcima
jevrejskom bokseru
i stvarno mnogo lopovluka

TREBALO BI DA ZNATE JOŠ NEŠTO:
Smrt će posetiti kradljivicu knjiga tri puta.

MoonGirl
Powerful Girl
Powerful Girl

bič pliz
Broj poruka : 3319
Godina : 22

Back to top Go down

Re: Markus Zusak

Post by ANG!E on Tue 23 Aug 2011 - 8:30

Mozda procitam

ANG!E
Candy Girl
Candy Girl

Monday, Tuesday, Wednesday, Thursday, Friday, Saturday, Saturday and Sunday With us You know what we say Party everyday
Broj poruka : 185
Godina : 21
Location : Ljubav je nas lavirint u kojem se ne snalazimoo… :( <3

Back to top Go down

Post by Fallen Like The Sky. on Tue 23 Aug 2011 - 15:10

Jedna od retkih knjiga koju preporucujem svima jer je stvarno za svakoga bez obzira na to kakav ima ukus kada su knjige u pitanju *ja imam cudan ukus pa zato nista ne preporucujem nikad*
Fantasticno napisana, dirljiva, tuzna, knjiga koja se cita u jednom dahu.

Fallen Like The Sky.
Designer
Designer

Broj poruka : 11941
Godina : 24

http://weheartit.com/nicky6pack

Back to top Go down

Post by MissSunshine. on Fri 9 Sep 2011 - 19:20

Jedna mi je od najdražih :D

MissSunshine.
Candy Girl
Candy Girl

Broj poruka : 67
Godina : 19

Back to top Go down

Post by Praslin<3 on Sun 11 Sep 2011 - 17:53

Mnogo interesantno mi djeluje, podiću je ovih dana :)

Praslin<3
Kate Beckett
Kate Beckett

I don`t wanna waste another day, stuck in the shadow of my mistakes!
Broj poruka : 7273
Godina : 20

Back to top Go down

Post by Little Alien on Sat 22 Oct 2011 - 18:00

Ja svaki put kada odem do biblioteke knjiga je na citanju -.-'. Vec 4 puta sam je trazila i nema.

Little Alien
Candy Girl
Candy Girl

Broj poruka : 157
Godina : 20

Back to top Go down

Post by MoonGirl on Mon 12 Dec 2011 - 3:30

Aj,knjiga je stvarno fenomenalna ♥ Onog decaka mi je tako zao bilo :/ zaboravila sam im imena vec...ali znam da su likovi bas tragicni bili :/

MoonGirl
Powerful Girl
Powerful Girl

bič pliz
Broj poruka : 3319

Back to top Go down

Post by Aurora on Mon 30 Jul 2012 - 1:01

Fallen Like The Sky. wrote:Jedna od retkih knjiga koju preporucujem svima jer je stvarno za svakoga bez obzira na to kakav ima ukus kada su knjige u pitanju
Fantasticno napisana, dirljiva, tuzna, knjiga koja se cita u jednom dahu.

MoonGirl wrote:Aj,knjiga je stvarno fenomenalna ♥ Onog decaka mi je tako zao bilo :/ zaboravila sam im imena vec...ali znam da su likovi bas tragicni bili :/
Rudi. Da sam pisala knjigu ne bih imala srca da ubijem Rudija, ne ne ne Cry xD
Preplakala sam poslednjih 100 strana knjige (mozda i vise) xD I to me je bas potreslo xD

divnodivnodivnodivnodivnodivno :volim:

Svidja mi se radnja, likovi i bas mi se svidja kako je predstavljena smrt

Svidja mi se... Ma svidja mi se sve :D

Aurora
Admin
Admin

Broj poruka : 20870
Godina : 21

http://pinkiegirlsmp3.blogspot.com/

Back to top Go down

Post by Lady Halliwell on Mon 30 Jul 2012 - 12:57

Čitala sam pre nekih godinu i po, jedna od boljih koje sam čitala. Svima preporučujem.

Lady Halliwell
Candy Girl
Candy Girl

nothing ever goes away until it teaches us what we need to know.
Broj poruka : 149

http://charmedforever.tk

Back to top Go down

Post by Sponsored content Today at 17:33

Sponsored content

Back to top Go down

View previous topic View next topic Back to top